Obecnie rzeczoznawcy majątkowi skupieni są na nowym Rozporządzeniu w sprawie wyceny nieruchomości. Jednakże, od 1 stycznia 2026 r. wejdą w życie zmiany Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jakie będą decyzje o Warunkach Zabudowy po zmianach tej ustawy. Jak wpłyną one na rynek i ceny nieruchomości gruntowych?
Projekt rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości

W ostatnim czasie dużo się dzieje w temacie zmian przepisów związanych z gospodarką nieruchomościami. Na razie większość reform jest w fazie projektowej, ale, jeśli wejdą w życie, będzie to miało wpływ także na wycenę nieruchomości.
Nieuchronnie we wrześniu tego roku będziemy mieli nowe Rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości, którego projekt został niedawno opublikowany. Jest ono znacznie bardziej szczegółowe od rozporządzenia obowiązującego obecnie. Znaczna część treści została zaczerpnięta ze standardów zawodowych Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.
Wycena nieruchomości w podejściu porównawczym
Duże kontrowersje wśród rzeczoznawców budzą przepisy odnoszące się do wyceny w podejściu porównawczym, w szczególności § 6.3., z którego wynika konieczność wykorzystywania do określania wartości danych o cenach transakcyjnych pochodzących z aktów notarialnych oraz § 6.5., w którym pojawia się zapis o ustalaniu cech nieruchomości podobnych na podstawie wszelkich dostępnych źródeł, m. in. oględzin.
Obecnie wielu rzeczoznawców majątkowych korzysta z Rejestrów Cen Nieruchomości prowadzonych przez starostwa czy też z prywatnych baz danych tworzonych przez grupy rzeczoznawców. Konieczność badania danych źródłowych o cenach, tj. aktów notarialnych, będzie rewolucją i znacznie zwiększy czasochłonność wycen. Kierunek zmian wydaje się słuszny, mający na celu poprawę jakości wycen. Uważam natomiast, że ustawodawca powinien jednocześnie zapewnić rzeczoznawcom możliwość przeglądu aktów notarialnych on-line. Takie rozwiązania funkcjonują już w części starostw, ale niestety nie we wszystkich. Z drugiej strony, w tej sytuacji, sens prowadzenia Rejestrów Cen Nieruchomości w dotychczasowy, dość szczegółowy sposób wydaje się wątpliwy. Co prawda z formalnego punktu widzenia nie są one dedykowane rzeczoznawcom, ale w praktyce to oni są głównymi korzystającymi.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, nawet czytając uzasadnienie projektu, czy oględziny nieruchomości podobnych miałyby być obowiązkowe czy zależeć od sytuacji i decyzji rzeczoznawcy. W dobie tak dużej dostępności danych o nieruchomościach on-line, w tym ortofotomap i zdjęć z różnych dat, ewentualny obowiązek oględzin nieruchomości w terenie wydaje się przesadzony. Oczywiście są sytuacje kiedy jest to zasadne np. przy wycenie domów czy innych nieruchomości zabudowanych, zwłaszcza gdy dostępność zdjęć on-line jest ograniczona, ale decyzja w tym zakresie powinna należeć do rzeczoznawcy majątkowego.
Co sadzicie o projekcie rozporządzenia?
Ostatnie artykuły
Hotel to jeden z trudniejszych obiektów do wyceny. Ale przy dobrych umiejętnościach rzeczoznawcy majątkowego można wycenić zarówno hotel funkcjonujący jak i ten, który jeszcze nie funkcjonuje. Z uwagi na niewielki obrót nieruchomościami hotelowymi oraz ponadprzeciętny wpływ na wartość lokalizacji do wyceny hoteli stosuje się podejście dochodowe, metodę zysków.
Przyjrzałam się tendencjom na rynku obiektów noclegowych w polskich kurortach. Z najnowszego raportu Puls Nieruchomości wynika, że ceny noclegów w kurortach nadmorskich mocno spadły w stosunku do 2022 roku. Mniejsze spadki odnotowano w kurortach mazurskich. Natomiast w kurortach górskich ceny noclegów wyraźnie wzrosły.
We wrześniu 2023 r. będziemy mieli nowe Rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości, którego projekt został opublikowany. Jest ono znacznie bardziej szczegółowe niż to obecnie obowiązujące. Jeśli ta zmiana w przepisach o gospodarce nieruchomościami wejdzie w życie, będzie to miało wpływ także na wycenę nieruchomości.
W swojej pracy zawodowej wykonuję bardzo różne, ciekawe wyceny nieruchomości i praw. Sporządzam także ekspertyzy o tematyce związanej z rynkiem nieruchomości. Są tematy w których się specjalizuję i z którymi lubię pracować najbardziej. Z racji ekonomicznego wykształcenia są to głównie wyceny nieruchomości komercyjnych: biurowych, handlowych i magazynowych.
1 lipca 2023 r. weszła w życie zmiana w Art. 948.§2 Kodeksu Postępowania Cywilnego w zakresie oszacowania dla potrzeb egzekucji z nieruchomości. Teraz poza wartością całej nieruchomości należy podać osobno wartość przynależności i pożytków, a także części nieruchomości, która może zostać wydzielona celem wystawienia oddzielnie na licytację.
Masz wątpliwości co do sporządzonej wyceny nieruchomości? Poznaj najczęstsze błędy występujące w operatach szacunkowych o charakterze formalno-prawnym lub dotyczące kwoty oszacowanej wartości. Dla klienta istotny jest poziom wartości określonej w operacie, o czym nie można zapominać na żadnym etapie szacowania.
Łódzki Ośrodek Geodezji od kilku lat publikuje raporty z rynku nieruchomości, z których można pozyskać sporo informacji istotnych przy wycenach, zwłaszcza w zakresie trendu zmiany cen w czasie. Najnowsze dostępne raporty ŁOG dotyczą rynku najmu lokali mieszkalnych i użytkowych oraz sprzedaży mieszkań i działek niezabudowanych.
Ceny mieszkań położonych w blokach z wielkiej płyty w Łodzi spadły na przestrzeni 2022 r. o ponad 5%. Mówią o tym dane dotyczące sprzedaży mieszkań, z kilku łódzkich osiedli mieszkaniowych w promieniu 2-3 km od centrum. Linia trendu pokazuje kilkuprocentowy spadek cen. Wyhamowała sprzedaż mieszkań powyżej 8.000 zł/m kw.
Wyceniana wartość gruntu deweloperskiego, który jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w obrębie jednego miasta determinowana jest przede wszystkim przez dwie cechy: lokalizację i dopuszczalną intensywność zabudowy terenu. Wpływ tych atrybutów jest bardzo duży. W jaki sposób i jakimi etapami w kolejności ja podchodzę do takiej wyceny?
Prezentuję drugą część ankiety dotyczącej czynników wpływających na dokładność wycen nieruchomości. Dziś informacje o tym jak rzeczoznawcy majątkowi zapatrują się na kwestie kształcenia i praktyk zawodowych. Ich odpowiednie przygotowanie do swojej roli z pewnością ma istotne znaczenie dla jakości sporządzanych przez niego wycen
Zakup gruntu w warunkach polskich jest inwestycją o dużym ryzyku, gdyż większość powierzchni kraju nie jest pokryta planami miejscowymi, które w sposób jednoznaczny wskazują możliwości zagospodarowania działki. Na jakiej podstawie realizować inwestycję w nieruchomość gruntową w przypadku braku planu miejscowego?
Standard wykńczenia ma kluczowy wpływ na wartość nieruchomości. Jak sobie radzić w sytuacji gdy w aktach notarialnych brak jest informacji o jej stanie technicznym? Najczęściej można natknąć się na zapis, że lokal wymaga remontu, rzadziej, że sprzedawany jest wraz z wyposażeniem np. zabudową kuchenną czy przedpokojową.
W grudniu 2022 r. przeprowadzałam do pracy doktorskiej ankietę wśród rzeczoznawców majątkowych. To merytoryczne badanie, w którym wzięły udział 264 osoby dotyczyło czynników wpływających na dokładność wycen nieruchomości. Jego pierwsza część odnosiła się do wpływu na dokładność wyceny czynników formalno - prawnych.
Dobrze sformułowana teza dowodowa dla biegłego sądowego to klucz do prawidłowego sporządzenia opinii. Wszyscy podkreślają, że teza dowodowa jest święta – niezależnie od wszystkiego biegły powinien trzymać się wytycznych sądu. W związku z powyższym, dla dobra sprawy, teza dowodowa powinna być jasna, klarowna, niepozostawiająca wątpliwości lecz tendencje są niepokojące.
Jak wynika z różnych badań, rzeczoznawcy majątkowi w Polsce zdecydowanie najczęściej wykonują wyceny przy zastosowaniu tzw. podejścia porównawczego, które polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada cenom, jakie uzyskano za nieruchomości podobne, które były przedmiotem obrotu rynkowego.
Kwestionowanie operatu szacunkowego pojawia się zasadniczo przy wycenach sporządzanych dla urzędów oraz sądów. Po otrzymaniu opinii sądowej każda ze stron postępowania może wypowiedzieć się na jej temat w formie pisemnej. Pisma stron przygotowywane przez pełnomocników, dzielę na te z pytaniami i zarzutami do opinii.
Inwestowanie w mieszkania z rynku wtórnego to w mojej oraz ekspertów ocenie nadal dobry pomysł na inwestycję. Zapraszam do przeczytania artykułu, który ukazał się na portalu propertynews.pl, gdzie na przykładzie łódzkiego rynku nieruchomości, przedstawiam zalety takiej lokaty kapitału.
O tym jak wpłynęły zmiany sytuacji gospodarczej na ceny nieruchomości możemy powiedzieć najwięcej w odniesieniu do rynku wtórnego mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Część danych o ich sprzedaży gromadzą i udostępniają spółdzielnie, które robią to szybciej niż starostwa powiatowe.
Wielu rzeczoznawców majątkowych (w tym ja) pełni funkcję biegłego sądowego, co oznacza iż sporządza operaty szacunkowe na zlecenie sądów, a także innych organów m. in. komorników, prokuratury czy policji. Po prawie dziesięciu latach pełnienia tej funkcji z pewnością mogę powiedzieć, że jest to rola niezwykle ciekawa.