Aktualna sytuacja na łódzkim rynku biurowym

Aktualna sytuacja na łódzkim rynku biurowym

W październiku wykonywałam dla jednego z klientów wycenę nieruchomości biurowej, co dało okazję do głębszej analizy łódzkiego rynku biurowego. Wnioski były dla mnie dość zaskakujące, w skrócie najważniejsze z nich są następujące:

Łódzki rynek biurowy a rozwój pracy zdalnej po pandemii

Opisane wskaźniki dotyczą nowoczesnych powierzchni biurowych, wśród budynków klas B i C sytuacja z całą pewnością jest jeszcze trudniejsza. Jak będzie w przyszłości, z pewnością wiele zależy od tego na ile nastąpi powrót z pracy zdalnej do biur. Korporacje coraz częściej mówią o tym, że chciałoby widzieć pracowników z powrotem w biurach, Ci jednak nie są temu rozwiązaniu przychylni. Część osób woli zrezygnować z pracy, niż wrócić do trybu stacjonarnego.

Mimo wszystko w Polsce nadal mamy rynek pracownika, w mojej ocenie powrót do sposobu pracy sprzed pandemii wydaje się mało realny. Na pewno sytuację łódzkiego rynku biurowego nieco poprawi to, że w kolejnych latach na rynek zostanie dostarczona zdecydowanie mniejsza ilość nowej powierzchni niż w latach ubiegłych. A może nastąpi przekierowanie popytu na sprzedaż lokali biurowych? Obecnie zakup biura w Łodzi jest zadaniem niełatwym. Wydaje się, że otwarcie takich możliwości spowodowałoby, że przynajmniej część firm prowadzących działalność we własnych lokalach w budynkach mieszkalnych byłaby skłonna do zmiany. 

Ostatnie artykuły