Wycena służebności gruntowej

Wycena służebności gruntowej

Spośród wszystkich służebności, wycena służebności gruntowej jest w mojej ocenie najlepiej opisana pod kątem metodologii i wzbudza najmniej kontrowersji.

W praktyce, rzeczoznawcy najczęściej wyceniają służebności gruntowe związane z ustanowieniem drogi koniecznej, w zdecydowanej większości na czas nieoznaczony, korzystając z wzoru, o którym mowa w § 31 ust. 7 Rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości:

W = w × P × K

W – wartość służebności gruntowej ustanowionej na czas nieoznaczony,

w – wartość m kw. nieruchomości, na której służebność została lub zostanie ustanowiona, określoną bez uwzględnienia obciążeń ograniczonymi prawami rzeczowymi,

P – powierzchnię służebności,

K – współczynnik uwzględniający zakres korzystania z nieruchomości obciążonej przez uprawnionego.

Wycena wymaga więc określenia wartości m kw. nieruchomości w stanie wolnym od obciążenia służebnością. Powierzchnia służebności najczęściej jest już rzeczoznawcy znana, ustalona przez geodetę. Najtrudniejszym do ustalenia parametrem jest współczynnik K. Oczywiście jeśli droga ma służyć wyłącznie właścicielowi nieruchomości, który wnioskuje o jej ustanowienie lub jemu i właścicielowi nieruchomości obciążonej, sprawa jest stosunkowo łatwa.

Wycena służebności drogowej

Niemniej, na przestrzeni lat, miałam do czynienia z co najmniej kilkoma wycenami służebności drogowej, gdzie ustalenie współczynnika K było nie lada wyzwaniem. Najbardziej problematyczna jest sytuacja kiedy droga konieczna jest długa, a liczba korzystających z niej duża i różnorodna. W innym zakresie korzysta z drogi nieruchomość zabudowana domem mieszkalnym, budynkiem biurowym, a w jeszcze innym niezabudowana, przeznaczona pod zieleń. Ponadto w przypadku wszystkich nieruchomości, dla których przedmiotowa droga potencjalnie będzie stanowić drogę konieczną, należy się upewnić, że nie mają uregulowanego prawnie dojazdu z innej strony.

W skrajnych przypadkach, w procesie wyceny, drogę konieczną, która ma zostać obciążona służebnością, należy podzielić na odcinki i ustalić współczynnik K dla nieruchomości przedmiotowej odrębnie dla każdego z nich. Sama wielkość współczynnika K powinna być powiązana z liczbą przejazdów do poszczególnych nieruchomości władnących.

Kilka lat temu, w przypadku jednej z wycen sądowych, miałam tak duże wątpliwości na jakim poziomie powinnam ustalić współczynnik K, z racji tego, iż z drogi korzystały nieruchomości o bardzo różnym sposobie zagospodarowania, że zdecydowałam się na przeprowadzenie badań w terenie, dotyczących liczby przejazdów do poszczególnych nieruchomości. 

Wartość służebności gruntowej w określonym podejściu

Wartość służebności gruntowej można także określać w podejściu dochodowym, przy czym najczęściej stosuje się je wtedy, kiedy okres korzystania jest ograniczony. Teoretycznie możliwa jest także wycena w podejściu porównawczym – jako różnica wartości nieruchomości z obciążeniem służebnością i bez – ale w praktyce bardzo ciężko ją zastosować, z uwagi na brak danych.

Ostatnie artykuły