Ceny noclegów w wakacyjnych kurortach

Ceny noclegów w wakacyjnych kurortach

Ponieważ moje zainteresowanie turystyką jest duże, postanowiłam przyjrzeć się temu co dzieje się na rynku obiektów noclegowych w polskich kurortach.

Ceny noclegów w kurortach nadmorskich

Z najnowszego raportu Puls Nieruchomości wynika, że ceny noclegów w kurortach nadmorskich mocno spadły w stosunku do 2022 roku. Największe spadki cen w wakacyjne dni robocze odnotowano w Łebie (-39%), Świnoujściu (-33%) i Ustroniu Morskim (-25%). Z kolei ceny noclegów w wakacyjne weekendy najbardziej spadły w Mielnie (-26%) i Sopocie (-23%).

Ceny noclegów w kurortach mazurskich

Spadki odnotowano także w większości kurortów mazurskich, jednakże na istotnie mniejszym poziomie. Należy przypuszczać, że wynika to z niższego poziomu cen noclegów na Mazurach, oscylującego średnio w granicach ok. 400 zł/2 osoby/noc, w stosunku do cen w kurortach nadmorskich, które w tygodniu kształtują się średnio na poziomie 400-500 zł/2 osoby/noc, a w weekendy ok. 600-700 zł/2 osoby/noc.

Ceny noclegów w kurortach górskich

Zupełnie odmienna tendencja panuje w kurortach górskich, gdzie ceny noclegów wyraźnie wzrosły w stosunku do 2022. W dni robocze największe wzrosty odnotowała Białka Tatrzańska (24%), Krynica-Zdrój i Wisła (17%). Z kolei w weekendy najbardziej wzrosły ceny w Białce Tatrzańskiej (41%), Szczyrku (24%) i Krynicy-Zdroju (23%). Ceny noclegów w tygodniu są zbliżone do cen w kurortach mazurskich. Z kolei w weekendy ceny w górskich obiektach noclegowych są nieco wyższe niż na Mazurach, ale znacznie niższe niż nad morzem.

Rośnie średnie wykorzystanie miejsc noclegowych w obiektach turystycznych (bez hoteli). W okresie luty-kwiecień 2023 obłożenie w poszczególnych miesiącach było wyższe niż w analogicznym okresie w latach 2019-2022 i kształtowało się średnio na poziomie ok. 35%.

Dla zainteresowanych, więcej informacji tutaj:

Link do raportu

Osobiście zaskoczył mnie spadek cen noclegów nad morzem, zwłaszcza przy jednoczesnym wzroście cen w górach.

Ostatnie artykuły