Ceny mieszkań na rynku wtórnym na koniec 2022 r.
- na przykładzie warszawskiej dzielnicy Ursus

Ceny mieszkań na rynku wtórnym na koniec 2022 r.- na przykładzie warszawskiej dzielnicy Ursus

Najwięcej o tym jak wpłynęły zmiany sytuacji gospodarczej na ceny nieruchomości możemy powiedzieć w odniesieniu do rynku wtórnego mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Wynika to z tego, że część danych o ich sprzedaży gromadzą i udostępniają spółdzielnie, które robią to znacznie szybciej niż starostwa powiatowe, w których znajdują się dane o sprzedaży wszystkich innych nieruchomości.

Na rysunku widoczne są dane dotyczące sprzedaży mieszkań w typowych blokach z terenu warszawskiego Ursusa w 2022 r. Widać wyraźny spadek obrotu począwszy od maja 2022 r. Należy mieć ponadto na uwadze, że znaczna część transakcji zawartych w marcu i kwietniu dotyczyła mieszkań, co do których wcześniej zawarto umowę przedwstępną, więc realny spadek zainteresowania zakupem mieszkania miał miejsce już nieco wcześniej.

Linia trendu pokazuje nieznaczny spadek cen, ale widać wyraźnie, że od maja mocno wyhamowała sprzedaż mieszkań droższych, o cenach powyżej 10 000 zł/m kw. Z kolei ceny minimalne nie uległy istotnym spadkom. Taka sytuacja jest charakterystyczna dla początków kryzysu – najszybciej spadają ceny najdroższych nieruchomości na danym rynku.   

Ostatnie artykuły