Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Łodzi na koniec 2022 r.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Łodzi na koniec 2022 r.

Ceny mieszkań położonych w blokach z wielkiej płyty w Łodzi spadły na przestrzeni 2022 r. o ponad 5%.

Na rysunku widoczne są dane dotyczące sprzedaży mieszkań w typowych blokach, z kilku łódzkich osiedli mieszkaniowych położonych w promieniu 2-3 km od centrum.

Linia trendu pokazuje kilkuprocentowy spadek cen, widać wyraźnie, że wyhamowała sprzedaż mieszkań droższych, o cenach powyżej 8 000 zł/m kw. Ubytek ten częściowo może wynikać ze spadku podaży mieszkań po generalnym remoncie – z przeprowadzonej przeze mnie analizy ofert wynika, że lokali oferowanych do sprzedaży w takim stanie jest znacznie mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu.  Z kolei ceny minimalne nie uległy istotnym spadkom.

Widoczny jest także spadek obrotu. W I kwartale 2022 r. na badanym obszarze miało miejsce 47 transakcji, podczas gdy w kolejnych kwartałach sprzedało się odpowiednio 27, 30 i 28 mieszkań.

Co nas czeka w najbliższym czasie? Czynnikiem, który najszybciej może nieco odmienić sytuację na rynku nieruchomości jest wprowadzenie preferencyjnych kredytów mieszkaniowych. Partie polityczne prześcigają się w pomysłach w tym zakresie. Program Bezpieczny Kredyt 2% prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze przed jesiennymi wyborami.

Ostatnie artykuły